Petr Hirsch: Blog http://photography.pout.eu/blog en-us (C) P o U t N í K, Petr Hirsch upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Wed, 07 Aug 2013 09:20:00 GMT Wed, 07 Aug 2013 09:20:00 GMT http://photography.pout.eu/img/s/v-5/u364038116-o729707859-50.jpg Petr Hirsch: Blog http://photography.pout.eu/blog 107 120 Ohlédnutí za pietní poutí Prahou http://photography.pout.eu/blog/2013/8/ohlednuti-za-pietni-pouti-prahou
svatojakubská mušle - symbol poutníků
Pátek ráno, další, možná všední den začíná. A nebo taky ne. Před osmou hodinou se mé kroky se blíží k proseckému hřbitovu. "Dobrý den, kde je prosím kostel sv. Václava?" ptám se první živé duše. "To se musíte otočit, vrátit kousek zpátky, vidíte tu věžičku," ukazuje mi muž prstem asi na dvě stě  metrů vzdálenou zlacenou věžičku kostela. Před kostelík přicházím ve smluveném čase. Vítám se s prvními dvěmi poutníky, Petrem a Vaškem. Zanedlouho přichází Alena s Jitkou. Pak k nám přibývá Pavel, který vážil cestu až z Brna, dále Tonda, Andrea a Olga. Tomáš nás přichází pozdravit a vyjádřit podporu pro cestu. Jít nemůže kvůli zaměstnání. Za chvilenku se otevírají dveře od farnosti a vřele nás vítá otec Prokop. Zachrastí klíči a dveře nádherného, původem románského kostela svatého Václava se pro nás otevírají.

Cítím vnitřní vděčnost a pohnutí nad tím, kolik se nás, poutníků sešlo. A proč vlastně? Vlakové neštěstí ze středy 24. července 2013 u Santiga de Compostela zaznamenal díky masmédiím téměř každý. S Alenou jsme cítili něco udělat, vyjádřit podporu pozůstalým, soucit s obětmi. A tak jsme vyhlásili Pietní pouť Prahou po svatojakubské poutní cestě, která zatím víc existuje na papíře než v realitě. 

Dík patří otci Prokopovi, který nám zpřístupnil kostel, poskytl slova duchovního posílení a požehnání na cestu. Je půl deváté, sluníčko začíná nekompromisně svůj koncert. Naše dlaně vytvoří kruh, který je symbolem spojitosti, jednoty a síly. "Děkuji, že jste přišli a našli jste si čas k vykonání této vzpomínkové cesty," jsou slova která se mi plynou ze sevřeného hrdla. Cítím smutek. Alena dodává: "Vzpomeňme v našich modlitbách a přáních na zraněné a všechny co bojují v nemocnicích o život, aby svůj souboj vyhráli." 
Jednohlasně zazní: " Buen camino!" Což znamená šťastnou cestu a naše skupinka vyráží na cestu. 

Mapu trasy si můžete prohlédnout zde: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=45235&akey=8c55f7f37bc32801315400c3da855fe4

Cesta nás vedla do Vysočan, podél Rokytky k Libeňskému zámečku. Dál kolem mostu barikádníků, podél trojského kanálu, přes lávku směrem ke Stromovce.U trojského závodiště jsme si udělali první občerstvovací zastávku. Naše skupinka se zredukovala o dva poutníky - Olgu a Petr, které zavolala další povinnost. Naopak naše řady posílila Lucie a u Čechova mostu Jana. Před 13 hodinou jsem došli ke kostelu svatého Jakuba Většího, jedné z pěti bazilik minor v Praze. Bohužel se nám nepodařilo domluvit přijetí předem a kostel byl pro veřejnost do 14 hodin uzavřen. Ovšem náš dobrý úmysl byl odměněn a po zavolání na telefonní číslo, které bylo uvedené u zvonků k nám přichází laskavý otec, který nádherný barokní a vůbec jako jeden z největších kostelů v Praze zpřístupňuje pro krátké rozjímání a modlitbu. Nedovedu si představit vhodnější místo k uctění památky zemřelých při vlakovém neštěstí. Mé rty pomalu a potichu odříkávají modlitbu Otčenáš s přímluvou za uzdravení zraněných. Posledním, nečekaným a velmi silným zážitkem je možnost uctít relikvii, ostatky samotného svatého Jakuba s kterými je spojena historie založení tohoto výjimečného kostela.

před baziliou sv. Jakuba Většího - Staré město

Řádně osvěženi a odpočati vyrážíme vstříc další cestě, která nás vede přes Staroměstské náměstí, Karlův most. Zacházku na Pražský hrad, Hradčany a Petřín si odpustíme a přes Kampu pokračujeme dál po pravém břehu Vltavy. Potřebnou energii doplníme zastávkou ve vegetariánské restauraci.

Po hodinovém odpočinku pokračujeme trochu odlišně oproti navržené trase a to dál po pravé straně Vltavy. Díky tomu máme možnost obdivovat z dálky architektonické šperky Prahy, jako je Národní divadlo, Tančící dům, klášter v Emauzech. Na druhý břeh přecházíme až přes železniční most a za ním okamžitě zahájíme výstup na Vyšehrad. Následuje krátké zastavení u baziliky sv. Petra a Pavla a někdo se jde podívat na vyhlášení vyšehradský hřbitov. Scházíme dolů do Podolí a odtud na odhadem 8 km vzdálenou Zbraslav pokračují již pouze 4 poutníci. Po několika kratších zastávkách přicházíme před 20 hodinou k zamčeným branám zámeckého areálu na Zbraslavi, za kterými se bohužel ukrývá i další kostel svatého Jakuba. 

Nevadí, dobrá práce byla odvedena. 30 km v nohách. Cesta nás vedla a dovedla k dnešnímu cíli. Víme a cítíme, že jsme nešli sami. Děkuji, děkujeme za ni. Těším se přátelé na další cestě.

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Praha pietní pouť http://photography.pout.eu/blog/2013/8/ohlednuti-za-pietni-pouti-prahou Sun, 04 Aug 2013 16:38:00 GMT
Pietní pouť Prahou http://photography.pout.eu/blog/2013/7/pietni-pout-prahou Petr Hirsch: Austria * Rakousko &emdash; Austria - Schwendt (Tyrol) Jeden nebo tisíc? Kolik životů musí pohasnout, abychom se zastavili a třeba byť na minutu vyjádřili své pohnutí nad bolestí lidí, kterých se to týká bezprostředně? Do chvíle než se nás smrt dotkne osobně, kráčíme dál krok za krokem. Do práce, za milou či milý, za zábavou, do hospody nebo jen tak bloumáme po městě a jiných zákoutích. Santiago de Compostela, snad pro každého poutníka, který ušel nemálo kilometrů, aby mohl navštívit katedrálu svatého Jakuba, je to svým způsobem druhý domov. Čtvrtek 25. července 2013 byl s napětím očekáván, neb je to den svátku Jakuba a celé město se v této době zahaluje do slavnostního hávu. Ovšem letošní rok to bylo vše jinak. Středa, předvečer oslav, vlaková souprava na své pravidelné trase tentokrát do Santiaga nedoráží. Před 21 hodinou dochází k hrozivému vlakovému neštěstí, které si prozatím na své konto připíše 80 lidských životů a přes 100 zraněných. 


video z bezpečností kamery, která zachytila vykolejení vlaku, který se podle dostupných zpráv řítil rychlostí blížící se 200 km/h
 
Ze záběrů vlakového neštěstí tuhne krev. Ne, nejedná se o žádnou počítačovou animaci ani upoutávku na nový katastrofický film. Tohle je skutečnost, nebo vlastně byla. A výsledek? Bolest ... Mnoho lidské bolesti. Podobná neštěstí, kdy lidské životy vyhasínají předčasně a zbytečně se odehrávají na celé planetě neustále. Nepokoje v Egyptě, již třetím rokem trvající občanská válka v Sýrii, kde za dobu válčení zemřelo podle dostupných informací již přes 100 000 lidí a přes 2 milióny přišlo o své domovy.

Přišel mi mail: "Petře, je hrozné co se stalo, musíme něco udělat." A tak jsem si řekl je čas se trochu zastavit a vyjádřit své osobní pohnutí nad uplynulými událostmi.  Zemřeli poutníci a tak proč neuctít jejich památku poutí a vyjádřit podporu těm, kterým budou jejich úsměvy navždy chybět?

Připojte se k nám. Společně se chystáme projít svatojakubskou trasu Prahou. Sraz v pátek 2. srpna 2013 v 8:00 u kostela sv. Václava, ulice U Proseckého kostela 3/5, Praha 9 - Prosek. (GPS 50°7'5.434"N, 14°29'39.959"E)

Vyrazíme kolem 8:30 a půjdeme touto trasou ...

trasa byla převzata z  http://www.ultreia.cz/svatojabuska_cesta/camino-santiago/trasy-v-cechach/svatojakubska-cesta-v-praze/ ... nebo si zobrazte mapu na cykloserveru http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/?d=45235&akey=8c55f7f37bc32801315400c3da855fe4#pos=50.04482P14.44344P12

Nebo se připojte kdykoliv během dne, poloha bude aktualizována zde: http://www.pout.eu/p/kde-je-p-o-u-t-n-i-k.html, či  mě můžete též kontaktovat na 601 206 849.

Nehodí se Vám čas, místo? Nevadí, připojte se k nám v myšlenkách a svých modlitbách nebo se vydejte na cestu v jiný den.

Těšíme se na vás. Děkuji Vám.

P o U t N í K
Petr
 

království nebeské
čistota úsměvu v kapce krve 
poslední a odešla bez rozloučení 
zítřky nic nezmění 
včerejšky spláchla tsunami slz
klaním se těm co po nocích budou hledat v ulicích
tu známou tvář
a pak v přítmí ulehnou do náruče pochopení
byť na chvíli spočinout
mezi tečkami vět
poděkovat za život
a
popřát všem duším
pokojnou pouť
na cestě do království nebeského

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) svatojakubská cesta pouť rozloučení Praha http://photography.pout.eu/blog/2013/7/pietni-pout-prahou Mon, 29 Jul 2013 16:33:00 GMT
Poslední pouť http://photography.pout.eu/blog/2013/7/posledni-pout
Petr Hirsch: Spain * Španělsko &emdash; Spain - Santiago de Compostela (Galicia)Jedno z nejstarších poutních center Evropy by mělo být v tomto čase místem radosti, zejména pro poutníky, kteří se vláčeli pěšky stovky kilometrů k dosažení cíle - Santiaga de Compostela v čase oslav svátků svatého Jakuba, jehož tělesné ostatky jsou zde uctívány po mnohá staletí. Místo toho, bylo španělské město uvrženo do smutku ve stínu hrůzného vlakového neštěstí, ke kterému došlo nedaleko města Santiaga ve středu v předvečer svátečního dne. Někteří z lidí, kteří přišli do města vyměnili sváteční náladu za nabídku pomoci rodinám obětí.
Je to pouze pár týdnů, kdy mnoho turistů a hinduistických poutníků ztratili své životy při obrovských povodních, které postihly severní území Indie, stát Uttarákhand a vedly k vůbec největší vzdušné záchranné operaci.

Ročně se po celém světě vydává na svoji pouť přes 200 miliónů lidí. Údaj vychází ze statistik organizace Alliance of Religions and Conservation což je britská společnost, která právě organizuje seminář v Norsku, jehož tématem jsou stabilizační práce na projektu Green Pilgrimage Network. Jedná se o sdružení poutních měst a posvátných míst, které pracují na stanovení principů ekologicky šetrné a přátelské náboženské turistice. Santiago de Compostele je jedním z 15 míst (vedle Iony a Canterbury v Anglii a indického Váránasí) které se právě v právě probíhajících jednáních připravuje na spuštění projektu. Mezi zakládajícími členy jsou též indický Amritsar, italské Assisi a Jeruzalém. Účastníci norského setkání uctili památku obětí ve Španělsku a v Uttarakhandu zapálením svíček.

Petr Hirsch: Turkey * Turecko &emdash; Turkey - Boztepe (Antalya)Způsobuje dostupnost vysokorychlostní přepravy větší nebezpečí pro konání poutí (pro poutníky samotné i ostatní) než kdykoliv dříve? Možná, že některá nebezpečí vzrůstají, jako je třeba riziko epidemií mezi samotnými poutníky, ale též v domovech po návratu. Výroční muslimská pouť neboli hadždž do Mekky ročně přiláká kolem 3 miliónů poutníků. V posledních letech došlo mezi poutníky k rozšíření meningitidy a v poslední rok se neobešel bez obav, jelikož saúdskoarabský státní příslušník zemřel po napadení koronavirem, který může způsobit smrtelný zápal plic. Nejedná se ovšem o nové problémy. Rok 1865 byl v Mekce poznamenán epidemií cholery, která se rozšířila i do dalších zemí. Ovšem letecká přeprava bez pochyb zvyšuje nebezpečí globální pandemie. Loni Saúdské úřady vydali ujištění, že byla přijata všechna nezbytná preventivní opatření k minimalizaci rizik .
 
Mnoho lidí konající pouť s duchovním rozměrem musí být dobře připraveno na možnost, že konají svoji poslední pozemskou cestu. Jedeno z klasických děl pojednávající o náboženského putování pochází z pera britského spisovatele Stephena Grahama, který cestoval do Svaté země na lodi ruských rolníků v roce 1912 a připojil se tak k výpravě cara s mnoha dary, které byly doručovány do Jeruzaléma každé Velikonoce. Jak si poznamenal, důvodem k cestováním , byla příprava na požehnanou smrt. Vrhali se do řeky Jordánu, na sobě bílé rubáše v kterých nakonec požadovali být pohřbeni. "Doufají zemřít v Svaté zemi, nejlépe v blízkosti Mrtvého moře, kde se uskuteční poslední soud ... (a když) se navrátí do svých rodných vesnic v Rusku, dají své záležitosti do pořádku a čekají na smrt."

Říkává se, že každý rozchod mezi přáteli je předzvěstí smrti. Možná to platí zejména, když se cestující loučí s rodnou zemí v naději nalezení místa k odpočinku pro duši.

 

Petr Hirsch: Macedonia * Makedonie &emdash; Macedonia - Velestovo (Ohrid)
převzato z: http://www.economist.com/blogs/erasmus/2013/07/hazards-religious-travel 
]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) poslední pouť pouť smrt Santiago http://photography.pout.eu/blog/2013/7/posledni-pout Sun, 28 Jul 2013 03:34:00 GMT
DESET důvodů proč se nestát baťůžkářem http://photography.pout.eu/blog/2013/7/deset-duvodu-proc-se-nestat-batuzkarem
Petr Hirsch: Spain * Španělsko &emdash; Spain - Santoña (Cantabria)

Někteří odvážlivci co si sbalili baťůžek s odhodláním podniknout třeba roční cestu kolem světa, jsou již po třech týdnech rozviklaní a v ruce drží zpáteční lístek na cestu domů. Pravdou je, že ne každý je připraven odolávat náročné povaze dlouhodobého cestování. Podobná dobrodružství jsou pro některé typy lidí, tak se pojďme podívat na ty, kteří mezi ně nepatří ...

1.. Ten kdo se neumí starat o své finanční záležitosti

Říkat ano na vše, bez rozmyslu, a bez schopnosti jakéhokoliv plánování. Nebo si myslíte, že když paříte na jedné párty za druhou a každou noc do chlastu zahučí třeba 2 000 Kč, tak vám rozpočet 50 000 Kč vydrží na tří měsíční plánovanou cestu? ...
 

2. Ten, koho rozhodí každá změna

Lety se zruší, vlaky mají zpoždění, přírodní katastrofy - to vše může narušit vaše plánování cesty a vyžaduje se určitá flexibilita a připravenost na změny v okamžiku lusknutí prstů, a pokud podobné změny neumíte ustát a nějak rozumně se s nimi vypořádat, je více než zřejmé, že vaše cesta nebude mít dlouhého trvání ...

 3. Ten, kdo si podobný typ cestování idealizuje

Snít o podobné cestě několik let a ve chvíli kdy vyrazíte, zjistíte, že to vlastně není takové jaké jste si to představovali. Pohodové, krásné a jednoduché. Cesty autobusy jsou dlouhé a nepohodlné, ubytovny špinavé, jídlo až moc exotické. Být realistický a než se vydám na podobnou cestu, uvědomit si, že podobné cestování není procházka růžovým sadem...


Petr Hirsch: France * Francie &emdash; France - Beauregard (Languedoc-Roussillon)4. Ten, komu chybí úcta a respekt

Když narazíte na nové země a kultury, budete konfrontováni s lidmi a jejich zvyky, kteří dělají věci tak trochu jinak, než jste třeba zvyklí vy.  Tedy, pokud jste typ člověka, který bude pokračovat a nosit košili bez rukávů v zemi, kde to není zvykem, s velkou pravděpodobností se nezařadíte do skupiny dobrodruhů a dlouhodobých cestovatelů...

5. Ten, kdo je negativní

Tento typ cestování je na hony vzdálen procházce růžovým sadem. Objevují se problémy a někdy jich je víc než dost. Proto je nezbytné zachovávat si klidnou hlavu, být optimistou a na problémy se dívat s nadhledem. Věřte mi, když se například ocitne na dalších 24 hodin v autobuse při přejezdu Indie ze severu na jih, budete potřebovat notnou dávku humoru a nadhledu...

6. Ten, kdo se neumí odpoutat od minulosti

Každému se při cestování zasteskne, to je přirozené. Ovšem člověk, který se neumí odpoutat od toho co bylo a stále se vrací v myšlenkách domů, nikdy nenajde v dlouhých cestách zalíbení. Proto zapomeňte na pohodlnou postel, domácí kuchyni od maminky. Čím dříve, tím lépe pro vás. A nebo na podobné cesty raději zapomeňte...

7. Ten, kdo je netrpělivý

Časově náročné přelety či nekonečné přeplavby. Jste netrpělivý, když u vás není servírka do dvou minut od příchodu do restaurace? Obrnit se trpělivostí je pro podobné cesty nezbytností. Nechte baťoh v koutě a zvolte nějakou jinou formu zábavy, pokud víte, že vaše trpělivost je na bodě nula. 

8. Ten, kdo ještě neochutnal život v přítomnosti

Cesta, tady a teď. Chuť okamžiku, přítomnosti ve své syrové podobě. Plány na poslední chvíli jsou mnohdy ty nejlepší. Spontánnost  okořeňuje a nezbytně patří ke každé podobné cestě.

Petr Hirsch: Turkey * Turecko &emdash; Turkey - Kas (Antalya)

9. Ten, kdo je příliš materialistický

Baťůžkáři jsou obvykle lidé, kteří si více váží zážitků než hmotných věcí. V myšlenkách jim koluje na prvním místě "kam vyrazit?" než obvyklé u mnoha ostatních "kolik to bude stát?" Připoutanost ke homtě - domu, autu, může být velkým zrádcem při plánování podobných cest.

10. Ten, kdo je citlivý na to s kým tráví čas

Cestování není o tom mít pouze otevřenou mysl k novým kulturám, ale též je to o setkávání se s novými lidmi a o trávení čase s nimi. Lidé jsou kořením cesty, to co ji udělá jedinečnou a na co budete vzpomínat do konce života. Nebojte se ukázat vaši životní filozofii, pozvěte nové přátele aby si s vámi dali výbornou čínskou polévku, kterou jste právě uvařil nebo si popovídejte večer u ohně o cestovatelských zážitcích z Peru. Dokážete být s lidmi z různých míst světa, naslouchat jejich příběhům a sdílet ty své? Bravo, cesta do světa je vám otevřena a setkání s lidmi je jedno z toho nekrásnějšího co vás na vašich dobrodružných cestách může potkat.

zdroj: http://www.backpackingspiritblog.com/2013/07/24/10-types-of-people-who-wont-cut-it-as-a-backpacker/]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) putování cestování baťoh 10 důvodů http://photography.pout.eu/blog/2013/7/deset-duvodu-proc-se-nestat-batuzkarem Sat, 27 Jul 2013 09:05:00 GMT
Izrael http://photography.pout.eu/blog/1990/5/izrael

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Izrael http://photography.pout.eu/blog/1990/5/izrael Mon, 21 May 1990 12:12:00 GMT
Kypr http://photography.pout.eu/blog/1990/5/kypr

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Kypr http://photography.pout.eu/blog/1990/5/kypr Sun, 20 May 1990 12:12:00 GMT
Turecko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/turecko

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Turecko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/turecko Fri, 18 May 1990 12:12:00 GMT
Řecko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/recko]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Řecko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/recko Thu, 17 May 1990 12:12:00 GMT
Makedonie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/makedonie

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Makedonie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/makedonie Wed, 16 May 1990 12:12:00 GMT
Albánie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/albanie]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Albánie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/albanie Tue, 15 May 1990 12:12:00 GMT
Itálie II. http://photography.pout.eu/blog/1990/5/italie-ii]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Itálie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/italie-ii Sun, 13 May 1990 12:12:00 GMT
Švýcarsko II. http://photography.pout.eu/blog/1990/5/svycarsko-ii

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Švýcarsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/svycarsko-ii Sat, 12 May 1990 12:12:00 GMT
Itálie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/italie

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Itálie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/italie Fri, 11 May 1990 12:12:00 GMT
Francie II. http://photography.pout.eu/blog/1990/5/francie-ii

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Francie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/francie-ii Thu, 10 May 1990 12:12:00 GMT
Andorra http://photography.pout.eu/blog/1990/5/andorra

]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Andorra http://photography.pout.eu/blog/1990/5/andorra Wed, 09 May 1990 12:12:00 GMT
Španělsko II. http://photography.pout.eu/blog/1990/5/spanelsko-ii
]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Španělsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/spanelsko-ii Tue, 08 May 1990 12:12:00 GMT
Madeira http://photography.pout.eu/blog/1990/5/madeira ]]> upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Madeira http://photography.pout.eu/blog/1990/5/madeira Mon, 07 May 1990 12:12:00 GMT Portugalsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/portugalsko ]]> upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Portugalsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/portugalsko Sun, 06 May 1990 12:12:00 GMT Španělsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/spanelsko ]]> upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) 16000 km vejšlap Španělsko http://photography.pout.eu/blog/1990/5/spanelsko Sat, 05 May 1990 12:12:00 GMT Francie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/francie]]>
upoutnika@gmail.com (Petr Hirsch) Francie http://photography.pout.eu/blog/1990/5/francie Fri, 04 May 1990 12:12:00 GMT