Zenfolio | Petr Hirsch | Israel and Palestine * Izrael a Palestina

6th December 2012 I put my feet first time on Israel land. I arrived by cargo boat from Limassol to Haifa. First steps took me to Nazareth where I met again with Florine and 12th December we could start our walk in direction Jerusalem. We took Israel National Trail (INT) It is lovely walking with very good way marking and with lovely people along the trail who are willing to help. The path took us again near Haifa and after along the coast on suburb of Tel Aviv and from there it was just a piece to Jerusalem. Lovely weather became more rainy. We arrived to Jerusalem 26th December and at about 18:00 visited first sacred place of this extraordinary city - the Western Wall. Next day I celebrate my 33rd anniversary, morning I went alone visit The Church of Holy Sepulchre. THANK YOU for the WAY ... for LIFE... Totally walked 222 miles in 38 days in Israel and Palestine.
*
6.prosince 2012 jsem prvně vkročil na izraelské území. Připlavil jsem se na nákladní lodi z Limassolu (Kypr) do Haify. První kroky mě zavedly do Nazaretu, kde jsem se setkal opět s Florine a 12.prosince jsem společně vyrazili ve směru Jeruzaléma. Využili jsme Israel National Trail. (INT) Je krásná treková trasa velmi dobře označená a s krásnými lidmi podél cesty, kteří jsou ochotni kdykoliv pomoci. Cesta nás zavedla opět nedaleko Haify a následně podél pobřeží na předměstí Tel Avivu a odtud už to byl pouze kousek do Jeruzaléma. Krásné počasí se stalo proměnlivým a deštivým. Poslední dny cesty nám ztížil rozvodněný potok za Tel Avivem. Do Jeruzaléma jsme doputovali 26. prosince a kolem 18 hodiny navštívili první posvátné místo tohoto mimořádného města - Zeď nářků. Další den jsem oslavil své 33. narozeniny, ráno jsem šel sám navštívit kostel Svatého hrobu. DĚKUJI za CESTU ... za ŽIVOT ... Celkem v Izraeli a Palestině naputováno 357 km v 38 dnech.
Israel and Palestine * Izrael a PalestinaIsrael - ‘En HaYam (Haifa District)Israel - Haifa (Haifa District)Israel - Haifa (Haifa District)Israel - Haifa (Haifa District)Israel - Haifa (Haifa District)Israel - Haifa (Haifa District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - Nazareth (Northern District)Israel - ?ippori (Northern District)Israel - Allon HaGalil (Northern District)Israel - Harduf (Northern District)Israel - Ras ‘Ali (Northern District)Israel - Rekhasim (Haifa District)Israel - Yagur (Haifa District)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Middle East
Subcategory Detail:Israel
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Christianity, Israel, Israel, Izrael, Izrael, Jeruzalémská cesta, Jeruzalémská stezka, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, The Jerusalem Way, Ultreia, camping, cesta, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, nature, on the way, pelerinage, peregrino, pilgrim, pilgrimage, pochod, pouť, putovat, putování, putující, příroda, the way, turistika, vejšlap, walk, walking