Zenfolio | Petr Hirsch | France * Francie

France, the fourth country on my 9 940 miles long walk. I spent there 71 days and walked 922 miles. I reached there the highest point of my journey to Santiago. It was 3 167 meters above sea level, Tête Rousse mountain hut in the Mont Blanc massif, where I climbed because I wanted to be closer to the clouds. Furthermore, the path led me through Annecy and on the GR65 to Le Puy and in direction to Congues. Also it was for me the first time I walked together for a five days with Carine and Ralph. In the second part of France I turned my way to Toulouse, which was the largest city that I passed through on the way. Lourdes, a major pilgrimage site and then the Via Piemonte, which took me on the foot of the Pyrenees to the significant place of Camino to Saint-Jean-Pied-de-Port. And since I decided for northern alternative routes to Santiago (Camino del Norte) I continued north to Atlantic, to the Hendaye, where I crossed the border into Spain. It was the 28th November 2010 and 27 days remained until Christmas and before me over the 800 km of further journey.

Francie, čtvrtý stát při mém 16 000 kilometrovém vejšlapu. Za 71 dnů jsem zde našlapal 1 485 km. Dosáhl jsem nejvyššího bodu svého putování do Santiaga a to 3 167 m.n.m. a to díky výstupu k horské chatě Tête Rousse v masivu Mont Blanc, neb se mi zachtělo být blíže k oblakům. Dále má cesta směřovala přes Annecy a dále po GR65 směr Le Puy a Congues. Též to byl pro mě čas první společného putování, po dobu pěti dnů s Carine a Ralphem. V druhé části Francie jsem svou cestu stočil na Toulouse, což bylo zatím největší město, které se mi postavilo do cesta. Lourdes, významné poutní místo a pak už po Via Piemonte, hezky po úpatí Pyrenejí k významnému východisku svatojakubské cesty do Saint-Jean-Pied-de-Port. A jelikož jsem se rozhodl pro severní variantu cesty do Santiaga (Camino del Norte) pokračoval jsem dál na sever k Atlantiku do města Hendaye, kde jsem překročil hranice do Španělska. Bylo 28. listopadu 2010 a do vánoc zbývalo 27 dní a přede mnou přes 800 km cesty.
France * FrancieFrance - Fillinges (Rhône-Alpes)France - La Tour (Rhône-Alpes)France - Pont du Giffre (Rhône-Alpes)France - Pont du Giffre (Rhône-Alpes)France - Cluses (Rhône-Alpes)France - Nancy-sur-Cluses (Rhône-Alpes)France - Gravin (Rhône-Alpes)France - Saint-Martin-sur-Arve (Rhône-Alpes)France - Saint-Gervais-les-Bains (Rhône-Alpes)France - Bionnassay (Rhône-Alpes)France - Bionnassay (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)France - Les Houches (Rhône-Alpes)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Europe
Subcategory Detail:France
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Camino Santiago, Christianity, Europe, Evropa, France, Francie, Jakobsweg, Jeruzalémská stezka, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, Saint James, St. James Way, Svatojakubská cesta, Svatojakubská pouť, Svatý Jakub, The Jerusalem Way, Ultreia, Via Francigena, camping, cesta, chůze, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, on the way, pilgrim, pilgrimage, pouť, putovat, putování, putující, the way, turistika, walk, walking