Zenfolio | Petr Hirsch | Turkey * Turecko

Turkey was surprise for me. I didn´t know what should I expect, because it was first time I went to this country. I arrived by ferry boat from small Greek island Chios to Çeşme and start walking. First steps in direction The House of the Virgin Mary (Meryem Ana Evi) near Ephesus. Lovely Christian place, where people believe that she lived there until her assumption. After I walked in direction Fethiye and join famous walk Lycian Way which led me to Antalya. There I had few days off and after continued along the coast, passed Alanya. Due to asphalt road walking for several days I decided to take mountain shortcut, but 3rd day I was arrested by 9 police men due to suspicion of being terrorist and transported to the coast city Anamur. From there I finally arrived to Taşucu from where I took ferry boat to Girne on Cyprus. I walked totally 928 miles in 59 days and met so many beautiful people who hosted me and help me to go on. Many times was hosted by Imam (Muslim priests) who allowed me to sleep in front of the mosque or even inside.
*
Turecko pro mě bylo překvapivé. Nevěděl jsem co mohu očekávat, jelikož jsem do této oblasti zavítal poprvé. Připlul jsem trajektem z řeckého ostrova Chios do Çeşm, odkud jsem vyrazil na pokračování putování. První kroky mě zavedly do domku Panny Marie (Meryem Ana Evi) nedaleko Efézu. Nádherné křesťanské místo, kde lid věří, že to je místo posledního odpočinku Panny Marie. Následně jsem vyrazil směr Fethiye, za níž jsem se napojil na nádhernou trekovou stezku zvanou Lykijská, která mě dovedla nádhernou přírodou až do Antálie. Zde jsem si udělal pár dní dovolenou a poté pokračoval po pobřeží, skrze Alanya. Díky několikadennímu putování po asfaltové silnici jsem se rozhodl vzít to zkratkou přes hory, ovšem třetího dne jsem byl v noci zatčen a eskortován ozbrojenou 9ti člennou policejní skupinou pro podezření na teroristu do pobřežního městečka Anamur. Odtud jsem konečně došel do Taşucu odkud jsem se přeplavil do Girne na Kypru. Celkově jsem ušel Tureckem 1 493 km za 59 dnů a potkal jsem mnoho krásných lidí, kteří mě pohostili a pomohli mi v pokračování cesty. Mnohokrát jsem byl pohoštěn či přijat Imamem (muslimský kněz), kteří mi umožnil přespat před mešitami nebo dokonce uvnitř.
Turkey * TureckoTurkey - Çeşme (İzmir)Turkey - Yagcilar (Izmir)Turkey - Yukarı Demirci (İzmir)Turkey - Ürkmez (İzmir)Turkey - Gümüldür (İzmir)Turkey - Zeytinköy (İzmir)Turkey - Acarlar (Izmir)Turkey - Acarlar (İzmir)Turkey - Ortaklar (Aydın)Turkey - Mursallı (Aydın)Turkey - Koçarlı (Aydın)Turkey - Birci (Aydin)Turkey - Birci (Aydın)Turkey - Dereköy (Aydın)Turkey - Işıklar (Aydın)Turkey - Turgut (Muğla)Turkey - Şahinler (Muğla)Turkey - Yeresik (Mugla)Turkey - Portakallık (Muğla)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Middle East
Subcategory Detail:Turkey
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Christianity, Jeruzalémská cesta, Jeruzalémská stezka, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, The Jerusalem Way, Turecko, Turkey, Ultreia, camping, cesta, chůze, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, nature, on the way, pelerinage, peregrino, pilgrim, pilgrimage, pouť, putovat, putování, putující, příroda, the way, turistika, vejšlap, walk, walking