Zenfolio | Petr Hirsch | Greece * Řecko

I walked 746 miles in 49 days in Greece. I made decision in city Florina to cross Greece from north to south on European long distance trail E4, which was marked about 20 years ago and quality of way marks was adequate. I crossed with full equipment the Mount Olympus and climbed to the peak Mytikas, meaning nose;, rises to 9 570 feet above sea level. Furthermore I walked through world known oracle in Delphi and finally arrived to Athens. From there I took ferry boat by mistake to the Mitilini island, next day return to Chios island and from there continued with short boat trip to Turkey, small city Çeşme. Jerusalem became closer and closer.
*
V Řecka jsem našlapal 1 201 km během 49 dnů. Ve Florině jsem zvolil cestu na jih po mezinárodní dálkové trase E4, která zde byla vyznačena cca 20 let nazpět. Kvalita značení tomu odpovídala. Na těžko jsem přešel nejvyšší řecké pohoří Olymp a vyšplhal na Mytikas, což v překladu znamená nos (2 917 m.n.m.). Prošel jsem bájnou věštírnu v Delfách a doputoval do Atén, odkud jsem se trajektem přeplavil omylem na ostrov Mitilini, pak zpět na ostrov Chios a odtud krátkou přeplavbou do Tureckého městečka Çeşme. Jeruzalém začínal být už na dohled.
Greece * ŘeckoMacedonia / Greece borderGreece - NikiGreece - NikiGreece - Poliplátanon (West Macedonia)Greece - Florina (West Macedonia)Greece - Pétrai (West Macedonia)Greece - Amýntaio (West Macedonia)Greece - Metamorfosi (Central Macedonia)Greece - Metamorfosi (Central Macedonia)Greece - Agía Triás (Central Macedonia)Greece - Agía Triás (Central Macedonia)Greece - Káto Vérmion (Central Macedonia)Greece - Káto Vérmion (Central Macedonia)Greece - Xirolívadon (Central Macedonia)Greece - Kastanéa (Central Macedonia)Greece - Kastanéa (Central Macedonia)Greece - Mikrá Sánta (Central Macedonia)Greece - Sfikiá (Central Macedonia)Greece - Sfikiá (Central Macedonia)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Europe
Subcategory Detail:Greece
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Christianity, E4, Europe, Evropa, Greece, Jeruzalémská cesta, Jeruzalémská stezka, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, The Jerusalem Way, Ultreia, camping, cesta, chůze, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, nature, on the way, pelerinage, peregrino, pilgrim, pilgrimage, pouť, putovat, putování, putující, příroda, the way, turistika, vejšlap, walk, walking, Řecko