Zenfolio | Petr Hirsch | Cyprus * Kypr

Cyprus, so beautiful place with so many complications. I arrived to Girne by ferry boat from Turkey and walked 5 days. I crossed border between north (Turkish) and south (Greece) part of island in Nicosia. I was hosted in orthodox monastery Moni Maxaira and finally arrived to Limassol from where I took cargo boat operated by Rosenfeld company to Haifa port in north part of Israel. It added 93 miles to my account. :-)
*
Velmi krásné místo s mnoha problémy. Do Kyrenie na severu ostrova jsem připlul trajektem z Turecka a putoval jsem přes ostrov 5 dní. Hranici mezi severní (tureckou) a jižní (řeckou) částí ostrova jsem překročil v Nikósii.. Zažil jsem vlídné přijetí a pohoštěění v pravoslavném klášteře Moni Maxaira a po přechodu centrálního pohoří jsem došel do Limassolu odkud jsem se přeplavil nákladní lodí společnosti Rosenfeld do severní části Izraele, do přístavu v Haifě. To přidalo 150 km na mé poutnické konto. :-)
Cyprus * KyprCyprus - Çaglayan (Lefkosia)Cyprus - Kambia (Lefkosia)Cyprus - Lazania (Lefkosia)Cyprus - Lazania (Lefkosia)Cyprus - Odhou (Larnaka)Cyprus - Odhou (Larnaka)Cyprus - Dhierona (Lemesos)Cyprus - Akrounda (Lemesos)Cyprus - Phinikaria (Lemesos)Cyprus - Podhimata (Lemesos)Cyprus - Podhimata (Lemesos)Cyprus - Limassol (Lemesos)Cyprus - Limassol (Lemesos)Cyprus - Loura (Lemesos)Cyprus - Loura (Lemesos)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Europe
Subcategory Detail:Cyprus
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Christianity, Cyprus, Jeruzalémská cesta, Jeruzalémská stezka, Kypr, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, The Jerusalem Way, Ultreia, camping, cesta, chůze, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, nature, on the way, pelerinage, peregrino, pilgrim, pilgrimage, pouť, putovat, putování, putující, příroda, the way, turistika, vejšlap, walk, walking