Zenfolio | Petr Hirsch | Madeira

I was so tired after 8 months of walking and winter time in Portugal didn´t increase my good mood. And when I found cheap flight ticket from Lisbon to Madeira I had no doubts to take a "pilgrim holiday". So I walked from Fátima to Lisbon airport and from there I had a flight to Funchal on Madeira. I took 20 days, walking nearly all around the island. From airport to airport, 205 miles in 21 days. Incredible beauty and almost never-ending walking paths, called levadas. This place is without any doubts called "forever spring island". If I can choose second home, it is this place.
*
Po 8 měsících putování jsem byl značně unavený a zimní čas v Portugalsku mi nedodal příliš dobrou náladu. A když jsem nalezl velmi levné letenky z Lisabonu na Madeiru nebylo o čem rozmýšlet nad krátkou "poutnickou dovolenou". Tedy pěšky jsem z Fátimy doputoval na lisabonské letiště z kterého jsem doletěl do Funchalu na Madeiře. Strávil jsem zde 20 dní, opět putováním a obešel jsem u toho skoro celý ostrov. Šel jsem z letiště na letiště a naputoval 330 km během 21 dnů. Ostrov je to neuvěřitelné krásy a snad nikdy nekončících pěších cest, zvaných levády. Madeiru je bez rozpaků možné nazvat ostrovem "věčného jara". Pokud bych si měl zvolit druhý domov bylo by to zde.
MadeiraPortugal - Machico (Madeira)Portugal - Carmanchao (Madeira)Portugal - Moruja (Madeira)Portugal - Moruja (Madeira)Portugal - Moruja (Madeira)Portugal - Camacha (Madeira)Portugal - Vale de Paraíso (Madeira)Portugal - Vale de Paraíso (Madeira)Portugal - Terreiro da Luta (Madeira)Portugal - Santa Luzia (Madeira)Portugal - Santo António (Madeira)Portugal - Santo António (Madeira)Portugal - Panasqueira (Madeira)Portugal - Estreitinho (Madeira)Portugal - Estreitinho (Madeira)Portugal - Estreitinho (Madeira)Portugal - Estreitinho (Madeira)Portugal - Estreitinho (Madeira)Portugal - Quinta Grande (Madeira)

Categories & Keywords
Category:Travel and Places
Subcategory:Europe
Subcategory Detail:Portugal
Keywords:16000 km vejšlap, 9940 miles walk, Buen Camino, Christianity, Europe, Evropa, Madeira, P i L g R i M, P o U t N í K, Petr Hirsch, Portugal, Portugal, Portugalsko, Portugalsko, Ultreia, camping, cesta, chůze, dálková turistika, dálkové putování, dálkový pochod, island, kempování, křesťanství, long distance walking, na cestě, nature, on the way, ostrov, pelerinage, peregrino, pilgrim, pilgrimage, pouť, putovat, putování, putující, příroda, the way, turistika, vejšlap, walk, walking